Pútnický zájazd do Svätej zeme. Čo ponúka?

Pútnický zájazd do Svätej zeme. Čo ponúka?

Prijmite naše pozvanie na púť do Izraela a doprajte si nezabudnuteľný zážitok na celý život. Priblížime vám, ktoré lokality počas nášho poznávacieho zájazdu navštívime, v čom spočíva ich význam pre kresťanstvo a prečo si zaslúžia vašu pozornosť.

Čím je púť do Izraela výnimočná a kde sa začína?

Napriek tomu, že štát Izrael bol založený len v polovici 20. storočia a rozlohou je viac než o polovicu menší ako Slovensko, historickým a náboženským významom sa s ním iné krajiny sveta len ťažko môžu porovnávať. Pre väčšinu ľudí je návšteva Izraela unikátnym a vysoko hodnotným zážitkom, ktorý im dáva možnosť nielen prehĺbiť svoju vieru, ale aj obnoviť svoje krstné či manželské sľuby. Vydajte sa s nami na pútnický zájazd do Svätej zeme, počas ktorého spolu spoznáme miesta, ktoré zohrali pri vzniku a šírení kresťanstva kľúčovú úlohu a ktoré priťahujú pútnikov z celého sveta už viac ako dvetisíc rokov.

Našu púť začíname po prílete do Izraela a presune z mesta Tel Aviv v Betleheme, kde vás zavedieme na Pole pastierov, alebo ak chcete Beit Sahour. Rozsiahle pastviny boli kedysi svedkom zjavenia anjelov miestnym pastierom a zvestovania správy o blížiacom sa narodení Pána Ježiša. K tomu malo dôjsť na mieste, kde až do dnešnej doby stojí veľkolepá bazilika Narodenia Ježiša Krista, ktorú samozrejme náš pútnický zájazd nemôže vynechať.

Zavítame taktiež do jaskyne Mlieka, v ktorej páry snívajúce o dieťatku prosia Pannu Máriu o pomoc s počatím. Betlehem je v neposlednom rade známy svojou rezbárskou tvorbou, vďaka čomu je ideálnym miestom na nákup suvenírov pre vašich blízkych, či im už na pamiatku donesiete krásnu sošku z olivového dreva, ruženec alebo betlehem priamo z Betlehema.

Čo sa oplatí vidieť v Galilei?

Z Betlehema naše kroky ďalej smerujú do Haify, v ktorej nazrieme do karmelitánskeho kláštora Stella Maris postaveného nad jaskyňou proroka Eliáša. Haifa je súčasne domovom pôsobivých Bahájskych záhrad, ktorých terasovitá podoba pripomína jeden z divov starovekého sveta, Seramidine visuté záhrady v Babylone. Následne sa z Haify presúvame do Nazaretu s jeho bazilikou Zvestovania postavenou na mieste, kde sa Panne Márii zjavil archanjel Gabriel. Spoznáme tiež kostol sv. Jozefa či horu Tábor s kostolom Premenenia Pána.

Náš poznávací zájazd vám ukáže tie najkrajšie lokality štátu Izrael, medzi ktorými má svoje pevné miesto oblasť Galilejského, respektíve Genezaretského jazera. Samotné jazero má titul najnižšie položeného sladkovodného jazera na svete a v jeho okolí vykonal Ježiš Kristus nejeden zázračný čin, či už hovoríme o chodení po vode, množení chlebov a rýb v lokalite Tabgha alebo premene vody na víno. Tento prvý zázrak Pána Ježiša sa uskutočnil v mestečku Kána Galilejská, zatiaľčo v meste Kafarnaum nájdeme dom sv. Petra.

Ktoré miesta v Jeruzaleme si nemožno nechať ujsť?

Pre mnohých pútnikov je kľúčovým momentom púte do Svätej zeme spoznanie najväčšieho mesta Izraela, Jeruzalem, ktoré je posvätným miestom tak pre prívržencov kresťanskej, ako aj židovskej a islamskej viery. Jeruzalemu preto venuje značnú pozornosť aj itinerár, ktorý vám ponúka pútnický zájazd  Svätá zem – Izrael v našom podaní. Putovanie Jeruzalemom spolu s nami vás povedie od Olivovej hory až do Gentsemanskej záhrady, pričom nevynecháme kostol Pater Noster, v ktorom je modlitba Otčenáš zvečnená v mnohých jazykoch sveta, vrátane toho slovenského. Pozrieme si aj kostol Dominus Flevit, ktorého tvar slzy pripomína plač Pána Ježiša nad Jeruzalemom. Od kostolíka sa navyše možno kochať pôsobivou panorámou posvätného mesta.

V samotnej Gentsemanskej záhrade nás čaká bazilika Agónie či smrteľného zápasu Pána Ježiša, jaskyňa zatknutia aj kostol Hrobu Panny Márie.  Spoznáme najposvätnejšie miesto židovskej viery, Múr nárekov a na trase smerujúcej k hore Sion uvidíme Večeradlo, kde Ježiš Kristus ustanovil sviatosti kňazstva a uzmierenia, ako aj kostol Usnutia Panny Márie s kruhovou kryptou zobrazujúcou Pannu Máriu v životnej veľkosti.

Rozsiahlu časť Jeruzalema tvorí Staré mesto, ktorým vedie Krížová cesta, známa tiež pod menom Via Dolorosa, čo v preklade znamená Cesta utrpenia. Približne jeden a pol kilometer dlhá trasa sa skladá zo 14 zastavení a v závere nás privedie k bazilike Božieho hrobu na Kalvárii, teda Golgote. Pre nejedného pútnika je práve táto bazilika jedným z najposvätnejších miest kresťanstva, keďže bola vybudovaná v mieste, kde bol Ježiš Kristus popravený a pochovaný. Súčasťou baziliky je dvojica kaplniek a kameň balzamovania.

Náš pútnický zájazd do Izraela je šitý na mieru kresťanským pútnikom a zahŕňa v neposlednom rade tiež prehliadku Betánie s Lazarovým hrobom, návštevu Jericha a miesta krstu Pána Ježiša či príchod k jedinečnému Mŕtvemu moru, v ktorom sa v prípade záujmu môžete okúpať. Jednou z našich posledných zastávok vo Svätej zemi je mestečko Ain Karem s kostolom Narodenia Jána Krstiteľa či bazilikou Navštívenia Panny Márie a bodku za našou cestou dáva krátka prehliadka Emauz, kadiaľ tradične viedli stopy pútnikov do srdca Svätej zeme, mesta Jeruzalem.

 

 


Prečo si rezervovať zájazd u nás?

  • Dostupné ceny pre každého
  • Rezervácia zájazdu online
  • Letecká a autobusová doprava


Máte otázky ?

Neváhajte nám zavolať. Sme tím odborníkov na zájazdy radi Vám ochotne poradíme.

+421 911 285 240

ck@awertour.sk